Attracting 287 participants, the inaugural Juja St. Peter’s Junior Chess Tournament proved to be the biggest event this year so far, organized in partnership with MiniChess Kenya.

Juja St. Peter’s Primary School on October 7th 2017 hosted their first Chess Tournament at their school,attracting talent from atleast 17 schools and chess academies. The event proved to be one of the most competitive this year, with competition in 5 categories Under 18, Under 14, Under 12, Under 10 and Under 8.

Shani Kagondu and Brian Chege emerged winners in the Under 18 girls and boys category respectively with Nikhita Muringe (Under 14 Girls), Din Armaan (Under 14 Boys), Neema Kahihu (Under 12 Girls), Alando Mark (Under 12 Boys), Natalia Suter (Under 10 Girls), Mugenya Ryan (Under 10 Boys), Ayal Petra (Under 8 Girls) and Hetansh Shah (Under 8 Boys) also winning in their categories.

Here is the complete list of winners.
UNDER 18
BOYS


1. Brian Chege – Elimu House
2. Njau Samuel – Brookhurst International
3. Duane Mbage – Brookhurst International
GIRLS


1. Shani Kagondu – Logos Christian school

UNDER 14
BOYS

1. Din Armaan – Waridi Chess Club
2. Ryan Irungu – St.Peters Juja Primary School
3. Brian Ojodeh – Waridi Chess Ventures
GIRLS


1. Nikhita Muringe – Nyeri Primary School
2. Masika Hope – All Saints Cathedral
3. Wangari Nelius – Nyeri Primary School
UNDER 12
BOYS


1. Alando Mark – Beacon of Hope Academy
2. Munene Mark – St.Peters Juja Primary School
3. Odhiambo Benjamin – St.Peters Juja Primary School

GIRLS


1. Neema Kahihu – Titans Chess Club
2. Neema Wanjiru – St.Peters Juja Primary School
3. Angela Njambi Yvonne – St.Peters Juja Primary School

UNDER 10
BOYS

1. Ryan Mugenya – Beacon of Hope Academy
2. Wega Irungu – Logos Christian School
3. Donlin Kinegere – St.Peters Juja Primary school
GIRLS


1. Natalia Suter – Titans chess club
2. Janecynthia Wanjira – Nyeri Primary school
3. Harriet Wangechi- Nyeri Primary school
UNDER 8
BOYS


1. Shah Hetansh – Oshwal academy
2. Tendai Musoke – Logos Christian school
3. Ethan Ropi – All saints cathedral
GIRLS


1. Ayal Petra – Terrian Chess Academy
2. Angel Gathigia – Waridi chess club
3. Orawo Aryannah – Terrian Chess Academy

Find the final standings of the 5 categories in the links below:

Under 8 – Chess Results Under 8 –

Under 10 -Chess Results Under 10 –

Under 12 – Chess Results Under 12 –

Under 14,16,18 – Chess Results Under 14,16,18 –

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Free WordPress Themes, Free Android Games